Zdravie podporujúce myšlienky, emócie a postoje
Vedomé počúvanie
Na úvod celkom jednoduchá otázka: „Dokážeš počúvať?“ môže vyvolať vo vás úsmev a okamžitú odpoveď, áno, samozrejme, uši mám v poriadku, počujem dobre.
Počuť dobre môže naozaj každý, kto má uši a sluch v poriadku, počúvať a počuť s porozumením dokáže len ten, kto dokáže byť ticho.
Umenie stíšiť sa, umenie počuť aj ticho, patrí k vyšším etikoterapeutickým zručnostiam, ktoré umožňujú aplikovať poznatky z etikoterapeutickej teórie do praktického života. Je teda zručnosťou etikoterapeutickej praxe, schopnosti žiť život vedome.
Vedomý život
Človek, ktorý žije vedomý život, alebo inak, prebudený človek, si plne uvedomuje príčiny a následky svojho myslenia i konania. Uvedomuje si, že vonkajší život a vzťahy mu zrkadlia vnútorný život subosobností v ňom. Ako scenárista, režisér i hlavná postava svojho vlastného životného príbehu sa rozhoduje, aký postoj zaujme, ak na seba narazia dve alebo viac jeho subosobností, ktoré majú rozličné zámery, ciele, túžby či potreby.
Rozpoznať, aký postoj zaujať, je práve vysoká etikoterapeutická zručnosť. Je majstrovstvom života. Naučiť sa myslieť kauzálne, teda v reťazci príčin a dôsledkov je vysokým majstrovstvom. Naučiť sa to dá vedomým učením a tréningom alebo nevyhnutne prežitím v živote.
Ktorú z tých možností ste si vybrali vy?
Rozhodnúť sa pre vedomé sebazdokonaľovanie, vedomý rast, vedomú transformáciu, vyžaduje silnú vnútornú podporu, vyžaduje správny zámer a silnú vôľu. Teda podporu archanjela Michaela, ktorý je symbolickým patrónom životnej sily a vôle k životu. Jej centrom je solárny plexus, teda miesto v ayurvede označované ako 3. čakra – manipura. Tento energetický uzol alebo bod musí byť vyvážený, aby energia v našom systému cirkulovala v súlade s kvetom života.
Ak máme zablokovaný koreň, teda 1. čakru – muladháru, sme v odpore voči životu, pociťujeme strachy rôzneho druhu. Najčastejšie strach z nedostatku, strach z opustenia, strach z odmietnutia, strach z bezmocnosti alebo strach zo zlyhania. Vo vzťahoch sa blokovaná energia tohto centra prejavuje narušenými vzťahmi v rodine, problémami v materiálnej oblasti, vrátane financií a podobne.
Takto blokovaný koreň blokuje 2. energetické centrum, sakrálne centrum – swadhistanu. Ak je blokovaná, potom cítime intenzívny pocit viny. V našej mysli sa v dôsledku blokovanej energie v tomto centre hromadia negatívne myšlienky. Sú výsledkom strachu na úrovni 1. čakry. Liečiť ju môžeme odpúšťaním sebe aj iným. Ak máme takto blokovanú energiu, zisťujeme alebo konštatujeme stav pýchy. Teda stav energetického odpojenia, uzatvorenia sa. Dôvod je najčastejšie zdanlivo pozitívny - potreba chrániť sa.
Bloky na prvých dvoch čakrách blokujú životnú energiu, veď sa nachádzame v stave odmietania, odporu voči životu. Potom na úrovni 3. čakry - manipury cítim hrču, zauzlené klbko energie, ktoré tlačí na hrudník. Je to závažný signál, že životná energia je naším odporom blokovaná. Spôsobili sme si to často nevedome sami. Silným blokátorom - posilňovačom blokovania tohto energetického centra je pocit studu, hanby. Nie náhodou sa v biblickom príbehu o Adamovi a Eve píše o tom, že obaja potom, ako okúsili ovocie zo stromu poznania dobrého a zlého upadli, do pýchy a zahanbenia. Figový list je jeho symbolom. Ak si takto blokujeme energiu od koreňa stále vyššie a vyššie, v srdci pociťujeme žiaľ, smútok a prázdnotu. Chýba nám pocit tepla a lásky. Uchyľujeme sa k náhradám, ktorými si vyvoláme závislosti. Záleží potom už iba na intenzite našej sebanenávisti, ako silné a sebazničujúce závislosti si vypestujeme. O závislostiach však nabudúce...
Zaujatosť samým sebou – sebectvo zabíja
Veľmi veľa ľudí počúvať nedokážu, a preto nedokážu porozumieť tomu, ako pracuje ich telo, ako prúdi energia v ich systéme. Sú zaujatí sami sebou. Trpia na pocit svojej vlastnej dôležitosti až tak, že nie sú ochotní a častou už ani schopní počúvať iných. Ak aj počúvajú, ich pozornosť je zameraná najmä na to, či to, čo počujú, sa ich egu páči. Či to ich ego ohrozuje. Ak sa ego (systém bludných presvedčení, ktorý riadi naše rozhodovanie)cíti ohrozené tým, čo hovoria iní, okamžite spúšťa stratégie odporu, nesúhlasu a námietok. Na tieto myšlienky hneď reaguje náš mozog spustením procesov, ktorých výsledkom je emócia. Často negatívna - hnev, zlosť. V tom je jadro konfliktu, nedorozumenia, hádky. Po takomto nedorozumení sa stiahneme do seba, uzavrieme sa. Následkom uzavretia v sebe sa cítime osamotení, nepochopení, oslabení. Je to stav pýchy, stav vzájomného odpojenia, spôsobeného neschopnosťou si porozumieť, teda nedorozumenie. Príčina je v neschopnosti sa počúvať, počuť a porozumieť.
Dôsledkom neochoty počúvať nie je iba hluchota
Dôsledky sú často nepríjemné a veľakrát aj nezvratné. Vyvolaný vnútorný odpor blokuje energiu v celom systéme človeka. Na fyzickej úrovni spôsobuje oslabenie orgánov a buniek. Telo je energeticky a informačne zablokované. V jednotlivých častiach, orgánoch stráca informáciu o tom, ako pracuje zvyšok organizmu. Tieto bloky sa prejavujú ako funkčné poruchy orgánov. Zvyšuje sa kyslosť ich prostredia, množia sa v nich patogény, na čo telo reaguje zápalovým procesom, aby teplom patogény eliminovalo. Telo začne bojovať o prežitie. Hlboká príčina takéhoto stavu však je v blokovanej energii, ktorej má stále nedostatok. Telo sa cíti unavené, vyčerpané. Do zápasu o prežitie dáva posledné zvyšky energie. Pokiaľ človek neurobí zásadné zmeny v postojoch a správaní, dochádza k celkovému kolapsu, rozpadu orgánov a organových skupín či celých systémov. Nastáva celkový rozvrat vnútorného prostredia. Tu sa klasická školská medicína pokúša vec vyriešiť na biochemickej úrovni. Pomôcť telu obnoviť rovnováhu, potlačiť symptómy pokračujúceho rozvratu vnútorného prostredia alebo lokálne posilniť oslabené orgány a ich funkcie. Pokiaľ človek ochoreniu neporozumie a pokiaľ nedôjde k zásadnej zmene toxických postojov, akými sú hnev, zlosť, nespokojnosť, strach, ľútosť, smútok, pocit krivdy alebo pocit viny a podobne, potom telo zápas o udržanie funkčnosti celého organizmu prehráva. Naše telo potrebuje, aby sme mu porozumeli, aby sme dokázali počuť a vnímať jeho tiché signály, ktoré ak zachytíme včas, môžeme bez vážnejšie poškodenia zdravia obnoviť energetickú rovnováhu, obnoviť celistvosť nášho vnútorného prostredia. Začína to tým, že vytvoríme zjednotené pole nášho vedomia.
Zjednotené pole vedomia
Náš vnútorný priestor, kde si cez vnemy, pocity, myšlienky uvedomujeme samých seba, nazývame Vedomím. Ak hovoríme o zjednotenom poli vedomia, hovoríme o priestore nášho vedomia, v ktorom si uvedomujeme rôzne svoje subosobnosti, časti svojej osobnosti, ktoré majú rozličné záujmy, ciele, zámery, potreby. Ak je toto pole hodnotovo zosúladené, spolupracuje, je v hlbokom súlade a porozumení, hovoríme o zjednotenom poli vedomia. Umením ukončovať zvyk vyvolávať v sebe odpor, vytvárame toto pole. Potom z nášho nevedomia do vedomia prichádzajú konzistentné informácie i rozhodnutia. Hovorím o dôležitosti vnútornej integrity. Integrita je súlad postojov, vzájomná súhra, podpora našich zámerov. Takýto stav charakterizuje vnútorné naladenie na ochotu počúvať sa, porozumieť si, je to stav priateľstva alebo lásky v sebe samom k sebe samému.
V hlave človeka, ktorý počúvať nevie, víria stále myšlienky
Akú kvalitu tieto myšlienky majú? Buď sa zaoberajú nejakou minulou situáciou, ktorá v nich vyvolala nepríjemné pocity, alebo sa utápajú v slasti, ktorú im priniesol nejaký zážitok. Prevažne sa zaoberajú myšlienkami o tom, ako sa k takejto slasti dostať znova. Môžu sa tiež zaoberať nejakou víziou budúcnosti. Ak má takýto človek strach z budúcnosti, sú to strachom ovplyvnené vízie. Maľuje si rôzne katastrofické scenáre, prehráva ich znova a znova a uzatvára sa vo vlastnej pasci strachu. Takéto myšlienky vyvolávajú v človeku nepríjemný životný pocit, slabosť, často až bezmocnosť, únavu, znechutenie.
Ak človek prežil v detstve a následne si zapísal vo svojom mozgu skúsenosť spojenú so strachom z odmietnutia, so strachom z opustenia, bezmocnosti alebo strach z nedostatku či strach zo zlyhania – zahanbenie, potom v procese myslenia sa v tele objavujú už zažité vyššie popísané pocity. Ich prvé zažitie v etikoterapii označujem ako koreňové vzorce. Starobylé Védycké texty hovoria o tom, že tieto koreňové vzorce sme si priniesli ako svoje neukončenia z minulosti. Všetko, čo v živote neukončíme v naplnení, v láske zostáva neukončené a nesieme si so sebou.
Ak už aj niekoho takýto, sebou zaujatý človek počúva, zameriava sa na hodnotenie, posudzovanie toho, čo počuje. V hlave vynáša súdy, porovnáva počuté s vlastnou skúsenosťou a zaujíma k nej prevažne negatívny postoj. Ak počuté ladí s jeho skúsenosťou, prijíma to, ak neladí, odmieta.
Stáva sa vám, že krátko po nadviazaní rozhovoru sa stretávate s odmietnutím? Najprv neverbálnym a neskôr i verbálnym. Počujete vety ako: áno áno, ale... určite áno, ale predsa... a podobne?
Ako rozpoznáte, že počúvajúci vás odmieta, ako sa cítite, keď vnímate odmietnutie, spochybňovanie, nesúhlas?
V hlave netrénovaného človeka, ktorý je zaujatý svetom a sám sebou, stále víria myšlienky. Môžu mať podobu slov, pojmov, môžu mať podobu obrazov, vízií, môžu to byť aj slová napísané ako obraz. Nevie ich ovládať, jedna myšlienka strieda ďalšiu. Často bez viditeľnej logickej súvislosti. Je to tak preto, lebo vznikajú na základe asociácií. Jedna myšlienka spúšťa asociácie na základe ktorej sa uvoľnia z bunkovej pamäte ďalšie, bez ladu a skladu. Sú odrazom neporiadku, v akom sa náš osobný archív nachádza. Je čas poupratovať!
Vedomému počúvanie, počúvanie bez vnútorného odporu, sa dá naučiť. Nielen na kurzoch etikoterapie. Môžete začať tým, že si zadefinujete zámer, v ktorom prepíšete návyk za cieľ počúvania považovať súperenie o to, koho názor je lepší. Nahradíte ho zámerom za cieľ počúvania považovať odteraz aj v budúcnosti dosiahnuť počúvaním porozumenie. Teda porozumieť tomu, koho počúvame. To neznamená, že automatický musím so všetkým súhlasiť, čo počujem. Môžem klásť otázky, ktorými si overujem, či som porozumel tomu, čo som počul. Veľmi pravdepodobne takto zistím, že za nesúhlasom nebolo dostatok porozumenia. Cieľom komunikácie je dosiahnuť stav, keď obe strany v komunikácii sú šťastné.
Toto je cesta k hlbšiemu porozumeniu, väčšej blízkosti, priateľstvu a láske.
Už rozumiete, z akého dôvodu je dôležité naučiť sa počúvať?
Keď vás požiadam, aby ste ma počúvali, a vy mi začnete radiť, neurobíte to, o čo som vás požiadal. Keď vás žiadam, aby ste ma počúvali a vy mi začnete hovoriť, prečo by som nemal mať tie či oné pocity, šliapete po nich. Je extrémny prejav neúcty, ak spochybňujeme pocity niekoho iného. Faktom je, ako hovorí indické príslovie: „Ak chcete vedieť, aké ste mali včera myšlienky, všimnite si, ako sa dnes cíti vaše telo." Teda to, čo cítime, je dôsledkom toho, ako sme predtým mysleli.
Keď vás požiadam, aby ste ma počúvali a vy máte pocit, že musíte niečo urobiť a vyriešiť môj problém, opraviť moje chyby, potom mi prejavujete extrémnu nedôveru, budem sa cítiť slabý a neschopný a pocítim pocit viny zo zlyhania. A teda počúvajte ma! Jediné, čo od vás chcem, je, aby ste ma počúvali. Nie hovoriť alebo konať – stačí mi, keď ma budete počúvať. Počúvať ticho a s vôľou mi porozumieť. Toto chceme všetci. Všetci túžime byť vypočutí a porozumení. Všetci, ak je nám prejavená dôvera a je nám venovaná pozornosť, sa dokážeme o seba postarať. Nie sme bezmocní. Môžeme byť znechutení, môžeme byť váhajúci, neistí, aj ustráchaní, ale nie bezmocní. Ak rozhodujeme za iných, ak im dávame nevyžiadané rady a poučenia a nedáme človeku šancu, aby chodil po vlastných nohách, posilňujeme jeho obavy, strachy a pocit neschopnosti. Keď ale prijmeme ako skutočnosť, že každý človek je manifestáciou univerzálnej životnej sily nadanej schopnosťou spájať sa, milovať a tvoriť, potom môžeme ukončiť svoje pokusy presviedčať, opravovať, mentorovať. Namiesto toho môžeme venovať pozornosť tomu, aby sme pochopili, čo v nás tieto nutkavé pohnútky vyvoláva?
A keď na to prídeme, všetci budeme vedieť, kto sme, budeme poznať odpoveď na základnú existenciálnu otázku. Nebudeme potrebovať rady iných, poradíme si so svojím životom, ktorý sa stane umeleckým dielom, ktoré ako umelec vytvárame.
Urobme to teraz. Počúvame, aby sme rástli spolu.
Vladimír Červenák, etikoterapeut a životný kouč
- Podrobnosti
- Advaita By
Prepojenie
Hoc žijeme v duálnom hmotnom svete, naše vedomie sa nachádza v priestore nedvojnosti, pokiaľ sme vnútorne spojení, celiství. Opačným stavom je oddelenosť nášho individuálneho vedomia, pýcha. Sme súčasťou kvantového poľa, kde každý bod tohto poľa si uvedomuje seba samého ako celok, ktorým sme.
Na týchto stránkach píšem o tom, ako kráľovná seba uzdravenia, etikoterapia nazerá na človeka a na svet. Som veľmi rád, že čoraz viac ľudí objavuje, akým užitočným nástrojom sebapoznávania je.
Napĺňa ma hlboká vďaka, že MUDr. Ctibor Bezděk, lekár, ktorý pôsobil aj na Slovensku, nám v etikoterapii zanechal posolstvo, ktoré sa dotýka duše.
Som vďačný za tento priestor, za to, že články si našli svojich čitateľov, robí mi radosť, keď dostávam na ne veľmi pozitívnu spätnú väzbu.
Etikoterapia patrí medzi kráľovské disciplíny sebapoznávania, dotýka sa nebies, nepoznaného tajomného v nás, ale zároveň je pevne ukotvená v zemi, racionálna a logická. Tak ako Tao, spája Nebo a Zem. Etikoterapeut alebo autoetikoterappeut prepája to, čo má na povrchu vo vedomí s tým, čo má hlboko v sebe. Prepája Nebesá i Zem.
- Podrobnosti
- Vladimír Červenák By
Zámer života
Jasný zámer v živote nás privedie tam, kam sa chceme dostať.
„Povedal by si mi prosím ťa, ako sa odtiaľto dostanem,“ opýtala sa Alica?
„Záleží na tom, kam sa chceš dostať,“ povedala jej mačka.
„To je mi jedno,“ povedala Alica.
„Potom je jedno kadiaľ pôjdeš,“ povedala Alici mačka.
(Alica v krajine zázrakov.)
Zamysleli ste sa niekedy nad otázkou, kam smeruje váš život?
Máte pocit, že ste vo vleku života, že život je ťažký, že je to neprestávajúci boj o prežitie či živorenie?
Potom pravdepodobne nežijete svoj život, ale necháte, aby ho za vás žil niekto iný.
Etikoterapia ako cesta k celistvosti pomáha nachádzať kľúče k tomu, ako sa pozrieť na pravdu o živote, o svojej existencii.
Prečo je dôležité mať jasný zámer života?
Ak človek nikdy nepremýšľal o tom, odkiaľ a kam smeruje, potom sa životom iba potáca alebo skôr je niekým iným životom postrkávaný tam, kde ho chce mať. Taký život sa stane reaktívnym. Človek reaguje na životné situácie, ktoré si sám nevedome vytvára. Nevie však o tom, že si ich vytvára sám. Reaguje teda s pocitom nevôle, odporu na to, čo si sám do života vytvoril, stvoril. Odmieta úrodu, ktorú sám sial.
Smutná je žatva toho, kto nevedome sial to, čo teraz žne a odmieta to.
Smutný príbeh človeka, ktorý neobjavil hodnotu vlastného života a svoj vnútorný potenciál byť strojcom vlastného naplneného šťastného života.
Dnes už je veľa literatúry a čoraz viac učiteľov, ktorí učia, že to najdôležitejšie je Láska. Teóriu už poznáme mnohí.
Ako túto pravdu aplikovať v každodennom živote?
- Podrobnosti
- Vladimír Červenák By
Pokoj
Etikoterapiou k pokoju v duši
Mnohí túžime po pokoji. Túžime po tom, čo nemáme. Hľadáme rovnováhu. Stav, ktorý prevažne prežívame, je stav nepokoja. Náš pokoj je stále narušovaný udalosťami, ktoré zažívame, ale aj našimi vlastnými myšlienkami, rozhovormi, pocitmi. Tak, ako nemožno bez následkov poškodenia do nekonečna naťahovať tetivu v luku, tak nie je možné dlhodobo bez následkov zotrvávať v stave nepokoja.
- Podrobnosti
- Advaita By
Odpustenie
Odpustiť znamená oslobodiť sa od bolesti
„Odpustenie je prepustením väzňa na slobodu a objavom, že tým väzňom sme boli my sami."
Pohádali ste sa a ste nahnevaní?
Nefunguje váš vzťah tak, ako si predstavujete?
Trpíte chronickými zdravotnými problémami?
Často vás niečo vyvedie z rovnováhy?
Vyvoláva vo vás niekto agresivitu?
Máte pocit, že vám ukrivdili?
Trápite sa?
Nedarí sa vám v práci? Neveríte si?
Ocitáte sa v stále v rovnakých situáciách?
- Podrobnosti
- Advaita By
Úcta a rešpekt
Bez úcty je láska mŕtva, úcta je bránou k láske.
„Láska bez úcty nemôže dôjsť ďaleko, ani vzlietnuť vysoko - je to jednokrídly anjel."
(Alexander Dumas starší)
Všetci túžime po úcte. Táto vnútorná túžba, potreba, aby nás mali ľudia v úcte, nám ukazuje, aký potenciál máme vo zvýšení vlastnej sebaúcty. To, čo mnohí vo vzťahu k iným považujeme za prirodzené, oveľa menej uplatňujeme sami k sebe.
Predstavte si teraz človeka, ku ktorému cítite úctu, správate sa k nemu s úctou a hovoríte s ním úctivo, láskyplne. A teraz sa rozpamätajte, ako to robíte vo vzťahu k sebe? Kritizujete sa, nadávate si, obviňujete sa, trestáte sa? Vnímajte rozdiel vo vašom vnútornom postoji k človeku, ktorého máte v úcte, a k sebe? Ten rozdiel je váš potenciál na zvýšenie sebaúcty.
Úcta a rešpekt k životu prinášajú pokoj do duše a lásku do srdca.
- Podrobnosti
- Advaita By
Dôvera
Láska žije len z dôvery
Začneme s cvičením. Precíťte na chvíľu, aký máte pocit, keď cítite, že je vám dôverované?
Uvedomte si na chvíľu ten pocit a sledujte, čo sa vo vás pri tom deje. Spomeňte si na konkrétnu situáciu, keď vám niekto dôveroval a vy ste jeho dôveru cítili.
Všimnite si, čo sa deje s vašimi ramenami, aký pocit máte. Aké myšlienky vám prichádzajú?
Ak ste sa vcítili do situácie, keď vám bolo naozaj úprimne dôverované, je veľmi pravdepodobné, že ste pocítili príjemný, teplý pocit v tele, cítite, ako vám pri tej spomienky rastie energia, ako vaše telo silnie, akoby sa zväčšovalo, doslova rastie.
Dôvera posilňuje naše sebavedomie, posilňuje celý náš energetický systém, následne sa cítime príjemne a v konečnom dôsledku to vedie k zdraviu fyzickému i psychickému.
Ak dôverujeme, dávame svoju vlastnú pozornosť, dávame seba.
- Podrobnosti
- Advaita By
Radosť
Radosť je prejavom vnútornej harmónie, súladu.
Radosť musíme čerpať zo seba, nie z iných.
(Sokrates)
Zamerajme svoju pozornosť na radosť a ona v nás porastie.
Sme bytosti z energie, zo svetla. Na čo svoju energiu, pozornosť zameriame, to živíme, a to potom v nás a našom živote rastie. Preto je každý sám zodpovedný za to, čo napĺňa jeho dni tu na Zemi.
Svoje životy budujeme tým, čomu venujeme pozornosť. Pozornosť je to najcennejšie, čo človek človeku môže dať, lebo ňou dáva sám seba.
- Podrobnosti
- Advaita By
Podpora
Všetci potrebujeme podporu
Ak skutočne milujeme, vnímame a rešpektujeme milovaného človeka vždy ako niekoho, kto má úplne samostatnú, odlišnú identitu a podporujeme ho v tom, aby takouto nezávislou a jedinečnou osobnosťou zostal.
M. Scott Peck
Všetci občas potrebujeme a túžime po podpore. Podporu potrebuje aj naše telo, poskytuje jej ju chrbtica. Drží naše telo vzpriamené. Podporu našej kostre dávajú svaly, svaly podporujú šľachy. Krv podporuje bunky. Jednotlivé orgány sa tiež navzájom podporujú, a tak celé naše telo je harmónia vzájomnej podpory. Dobre podporované telo už na pohľad vyzerá dobre, zdravo a šťastne.
Rovnováha v našom tele je dovtedy, kým je celé telo nastavené na bezpodmienečnú, láskyplnú vzájomnú podporu všetkých našich buniek a orgánov.
Podporovaný človek sa cíti sebaisto a bezpečne. Rovnako podporu potrebuje aj naša duša.
- Podrobnosti
- Advaita By
Vytrvalosť
Ani jeden človek nie je taký nešikovný, aby nedospel k úspechu aspoň v jednej veci, ak je vytrvalý.
(Leonardo Da Vinci)
Kopete v živote svoju studňu už dlho a predsa v nej nemáte vodu?
Ak hľadáte dôvod, možno vám pomôže porozumieť príčine tento príbeh:
„Dnes vyskúšam, či ste sa naučili dôvere a vytrvalosti,“ povedal majster svojim dvom žiakom.
„Áno, majster, my ti dôverujeme a vytrváme v učení,“ povedali mu žiaci.
„Nie slová, ale vaše činy dajú odpoveď, či ste zložili skúšku.“
Poslal žiakov kopať studne.
„Ak budete kopať do večera a vykopete 7 metrov, budete mať vodu, pokiaľ máte vytrvalosť a dôveru,“ povedal im majster.
Žiaci šli a kopali.
Keď Slnko zapadalo, majster sa prišiel pozrieť na výsledok.
Obaja žiaci kopali celý deň a vykopali 7 metrov zeme.
„Vytrvalí ste obaja,“ povedal majster. „Dôveru však má iba jeden z vás.“
Ten jeden mal studňu hlbokú 7 metrov a v nej vodu.
Druhý, čo dôveru nemal, mal 7 metrových jám, plných piesku.
Obaja pracovali rovnaký čas, vynaložili rovnakú námahu, pritom výsledok je u každého z nich iný.
Vytrvalosť podložená dôverou, ruže prináša
Z tohto príbehu vyplýva poučenie, že vytrvalosť ide ruka v ruke s dôverou, a to predovšetkým s dôverou vo svoje vnútorné zdroje, je to sebadôvera.
Položte si otázku, kedy máte vytrvalosť doťahovať svoje zámery do konca? A kedy ju nemáte?
Ako často utekáte od rozpracovaného projektu, zo situácií, ktoré sú pre vás zložité, ťažké?
Čo vám pomáha a podporuje vás v snahe vytrvať, dokončiť to, čo ste rozrobili?
Stíšte sa na chvíľu a nechajte sebou prejsť ten pocit, ktorý príde, keď niečo necháte rozrobené, alebo keď strácate inšpiráciu a utekáte k inej činnosti, iným ľuďom.
- Podrobnosti
- Advaita By
Trpezlivosť a hodnoty
Ak sa mi neozveš, srdce si naplním tvojím mlčaním a podriadim sa mu. Budem ťa čakať v tichosti, ako noc.
Poznáme veľa prísloví, v ktorých nám odovzdávajú predkovia získanú skúsenosť, že trpezlivosť sa vypláca, že trpezlivosť ruže prináša.
Mnohým chýba dostatok vôle a trpezlivosti. Ak aj nejaký zámer majú a sledujú ho, idú si za ním, po istom čase strácajú motiváciu, energiu a od zámeru ustúpia. Nie sú dostatočne trpezlivý dotiahnuť úsilie až do konca.
Ako to robíte vy?
Ste naplnený trpezlivosťou, múdrosťou, ktorá pramení v spokojnosti a prijatí toho, čo nemôžete zmeniť a rozpoznaní toho, čo zmeniť môžete?
- Podrobnosti
- Advaita By
Zdieľanie, obohacovanie
Radosť, o ktorú sa podelíš, sa ti vráti mnohonásobne.
Medzi základné zákony života patrí zákon rezonancie, Boží zákon, zákon podľa ktorého podobné priťahuje podobné. Je to zákon energie, ktorou sme.
Porozumieť tomuto zákonu znamená porozumieť životu, porozumieť sebe. Je to cesta k životnému štýlu, ktorého výsledkom je naplnenosť, celistvosť, spokojnosť, šťastie, zdravie, hojnosť a radosť.
Základnou Božskou kvalitou je BOHatosť, hojnosť. Len ten, kto sa trvalo cíti oBOHacovaný, cíti, že vesmír ho zaplavuje v živote dostatkom a hojnosťou, len taký človek môže zdieľať slobodne a s radosťou sa deliť o všetko, čo mu prichádza. Čím viac zdieľa, obohacuje iných o to viac bohatstva, hojnosti prúdi k nemu. Byť obohacovaný znamená byť prepojený so zdrojom. Len tak môže hojnosť prúdiť do nášho života.
Tajomstvo hojnosti je ukryté v získaní schopnosti udržať sa v pocite hojnosti, dostatku.
Akákoľvek ne-spokojnosť, pocit ne-dostatku sa stáva bariérou, ktorá prúd hojnosti zastavuje.
- Podrobnosti
- Vladimír Červenák By
Prijatie, akceptácia
Čo nemôžem zmeniť, to môžem prijať.
Často za mnou prichádzajú klienti alebo žiaci školy etikoterapie s otázkou, ako zmeniť postoj, ak sú hlboko ponorení v problémovej situácii, ktorá na pohľad nemá riešenie, znepokojuje ich, hnevá, trápia sa ňou. Trápením ani hnevom sa však situácia nezmení. Príčinou toho, že sa hneváme, rastie v nás nespokojnosť, nepokoj, je obmedzená schopnosť prijať život s úctou taký, aký je. Život sám nás vysoko presahuje možnosťami, energiou, inteligenciou. Sme jeho súčasťou.
Ak sa zahľadíte na nočnú oblohu, uvidíte, aký obrovský je vesmír a celý vesmír vytvára život, ktorého sme súčasťou. Voľným okom pritom vidíme iba jeho malú zanedbateľnú časť. Odmietaním životných situácií staviame našu individuálnu osobnú energiu proti zvyšku energie celého vesmíru. Ako dopadne komár, ktorý poletí po autostráde a narazí do protiidúceho kamióna?
- Podrobnosti
- Vladimír Červenák By
Uvoľnenie
Ak chce lukostrelec vystreliť z luku šíp, začína v stave uvoľnenia tetivy. Postupne ju napína, aby ju v pravú chvíľu, keď je tetiva maximálne napnutá, mohol uvoľniť a šíp vystreliť. Rovnováha medzi uvoľnením a napätím a opätovným návratom do uvoľnenia posúva šíp dopredu.
Aký je zmysel napätia a uvoľnenia?
Podobne sa táto vlastnosť hmoty prejavuje v pravotočivosti špirály. Čím viac ju zatáčame doprava, tým väčšie napätie vzniká, energia sa zužuje do stredu, spätný pohyb potom poháňa, napríklad strojček hodín. Ak sa však energia neuvoľní, pokračuje smerom dnu a vzniká jav, ktorý poznáme z vesmíru ako čierna diera alebo z tornáda. Vieme, aká obrovská energia je sústredená v úzkom prúde energie. Tak funguje aj vaša odstredivka alebo gama nôž. Energia sa zahusťuje do lúča, ktorý smeruje vpred. To je kladný pól energie, mužská polarita energie, nasmerovanie na jeden bod, posun vpred, dávanie, aktívny princíp alebo prenikajúci činiteľ. Na opačnej strane špirály sa deje opak, špirála sa otvára do nekonečna, priestor sa rozpína, rozširuje, proces prebieha takmer neviditeľne, napätie sa uvoľňuje. To je záporný pól energie, ženská polarita, rozpínanie a otváranie sa, naberanie, prijímanie, pasívny princíp, pohlcujúci činiteľ.
- Podrobnosti
- Advaita By
Prajnosť
Prajnosťou vytvárame svoj bohatší svet.
Zamyslime sa spoločne, aké dôsledky má, čo človeku prináša nastavenie na prajnosť a, naopak, na závisť.
Závisť všetci poznáme, či už sme ju rozpoznali v sebe alebo sa s ňou stretávame u iných. Dobre poznáme aj pocit, veľmi nepríjemný pocit, keď nás doslova zožiera závisť, alebo nám je závidené.
Etikoterapia odhaľuje, že práve tieto nepríjemné pocity, bolestivé pocity sú symptómami, že takáto emócia a myšlienky nám poškodzujú zdravie. Zablokujú prúd energie, životnej sily. Naše meridiány zostanú uzavreté, následne dochádza k zakysleniu organizmu, čo zas vytvára vhodné podmienky pre rozmnožovanie vírusov a baktérií. Ich úlohou je rozložiť „zomierajúci“ organizmus. Acidické prostredie neumožňuje regeneráciu organizmu. Až 80% zakyslenia si spôsobujeme zdravie poškodzujúcimi myšlienkami a emóciami.
- Podrobnosti
- Advaita By
Vďačnosť
Vďačnosť je bránou k hojnosti
Človek je vďačný vtedy, keď sa prestane zaoberať vecami, ktoré mu v živote chýbajú a zameria sa na veci, ktoré má.
Slovo ďakujem je jedna z najsilnejších mantier, je to najsilnejšia modlitba. Jej častým opakovaním, nahlas, ale aj v duchu sa môže váš život zásadne zmeniť. Vibráciou tohto slova vytvoríte biomagnetické pole, ktoré vám do života začne priťahovať hojnosť, úctu, lásku.
Zamyslime sa, aký pocit máte spojený s týmto slovom?
Čo cítite, keď vyslovíte slovo ďakujem?
Ako sa cítite, keď vám niekto poďakuje?
Všimnite si, ako reagujú na toto slovo vaše kútiky očí a úst?
- Podrobnosti
- Advaita By
Súcit
Rozvíjaním sily súcitu, tým najvyšším spôsobom prejavujeme lásku.
Dalajláma
Aby sme mohli porozumieť tomu, čo je súcit, zamyslime sa, aký rozdiel je medzi ľútosťou a súcitom. Veľmi často si tieto dva pojmy zamieňame. Používate ich ako synonymum? Vnímate rozdiel alebo ich považujete za rovnocenné pojmy vyjadrujúce ten istý význam?
Ako sa cítite, keď vás niekto ľutuje? Máte nepríjemný pocit?
Všimnite si, čo prečítate z tváre človeka, ktorému poviete, že ho ľutujete?
Nepríjemný pocit, ktorý cítime, keď nás ľutujú, nám ukazuje, že strácame energiu, je blokovaná. Znižuje sa nám sebaúcta, pretože sa cítime ako niekto poľutovaniahodný, obeť, chudák.
- Podrobnosti
- Vladimír Červenák By
Láska
- Podrobnosti
- Advaita By
Vernosť
- Podrobnosti
- Vladimír Červenák By